Smith - Komentarz do Listu do Galacjan

Utworzono: niedziela, 21 maj 2023

Smith   Komentarz do Listu do Galacjan

 

List do Galacjan jest dokumentem napisanym przez apostoła Pawia, który by skierowany co najmniej do kilku zborów w Galacji. Tematem tego listu jest zdecydowana obrona prawdy Ewangelii, gdyż Galacjanie znaleźli się pod wpływem złych nauczycieli, którzy twierdzili, że sama wiara w Chrystusa i Jego dzieło na krzyżu nie są wystarczające. Zdaniem tych nauczycieli, wierzący ówczesnej Galacji byli zobowiązani również do przestrzegania Prawa z góry Synaj nadanego Mojżeszowi oraz powinni byli dać’  się obrzezać. Przez ten zły wpływ również został podważony autorytet apostoła Pawła.

Dlatego tei kluczowym tematem komentarza na bazie Listu do Galacjan jest kwestia stosunku dzisiejszego chrześcijanina do Prawa z Góry Synaj. List do Galacjan nie utracił nic na swej aktualności, gdyż formalizm, rytualizm i „dobre uczynki” szeroko wypełniają dzisiejsze chrześcijaństwo, lecz niestety zniewalają wolność chrześcijanina w Chrystusie. Tego typu praktyka prowadzi w efekcie do zastąpienia wiary w zbawienne dzieło Chrystusa na krzyżu lub też dąży do błędnego uzupełniania Jego jedynej i doskonałej ofiary na Golgocie.

Pobierz w formacie PDF

Kalendarium

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Kalendarz Dobry Zasiew

18
lipca

A po ośmiu dniach znowu byli w domu uczniowie jego i Tomasz z nimi. I przyszedł Jezus, gdy drzwi były zamknięte, i stanął pośród nich, i rzekł: Pokój wam! Potem rzekł do Tomasza: Daj tu palec swój i oglądaj ręce moje, i daj tu rękę swoją, i włóż w bok mój, a nie bądź bez wiary, lecz wierz. Odpowiedział Tomasz i rzekł mu: Pan mój i Bóg mój. Rzekł mu Jezus: Że mnie ujrzałeś, uwierzyłeś; błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli.


Ewangelia Jana 20,26-29

Więcej…