Free Themes Joomla by Hostgator

Kartka z kalendarza Dobry Zasiew

Utworzono: piątek, 20 styczeń 2017

01
marca

A Jezus rzekł do niego: Dziś zbawienie stało się udziałem domu tego […]


Ewangelia Łukasza 19,9


Dwóch majętnych ludzi spotyka Jezusa

Na kartach Ewangelii według Łukasza czytamy, w krótkim odstępie, o dwóch bogatych ludziach. Pierwszy z nich jest szanowanym przywódcą Żydów. Pyta Jezusa, co musi zrobić, aby otrzymać życie wieczne (Łuk. 18,18). Choć jest głęboko przekonany, że zachowuje przykazania Boże i to „od młodości”, zauważa, że ciągle czegoś mu brakuje. Pan Jezus odpowiada mu: „Jeszcze jednego ci brak. Sprzedaj wszystko, co tylko masz, i rozdaj ubogim, a będziesz miał skarb w niebie, a potem przyjdź i naśladuj mnie” (Łuk. 18,22). Pytający nie spodziewał się takiej odpowiedzi i jej treść mu się nie spodobała, gdyż był bardzo bogaty. Dlatego odszedł zasmucony. Drugim bogatym człowiekiem jest przełożony celników Zacheusz. Nie ma on dobrej reputacji wśród swoich rodaków; wręcz przeciwnie: ma opinię grzesznika, bo wielu celników zysk wkłada do własnej kieszeni. Zacheusz również ma potrzebę zobaczenia Jezusa.

Pan wie o tym, podchodzi do Zacheusza i pozwala się przez niego zaprosić do środka. Celnik radośnie obiecuje swojemu gościowi: „Panie, oto połowę majątku mojego daję ubogim, a jeśli na kim co wymusiłem, jestem gotów oddać w czwórnasób” (Łuk. 19,8). Tutaj staje się jasne: społeczność Zacheusza z Jezusem Chrystusem znaczy dla niego o wiele więcej niż jego wielkie pieniądze. Pan Jezus widzi jego szczere serce i zapewnia go: „Dziś zbawienie stało się udziałem domu tego [...]; przyszedł bowiem Syn Człowieczy, aby szukać i zbawić to, co zginęło” (Łuk. 19,9-10).

Jeśli porównamy tych dwóch mężczyzn, to zobaczymy, że młody człowiek jest bardzo przeświadczony o własnej wartości i nie ma się co dziwić, że jest rozczarowany Jezusem i Jego zaproszeniem. Z kolei celnik już dawno stracił swoją reputację. Jest więc gotów przyjąć zbawienie w Jezusie, zmienić swoje życie i wyrzec się ziemskiego bogactwa.

Kalendarium

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Kalendarz Dobry Zasiew

01
marca

A Jezus rzekł do niego: Dziś zbawienie stało się udziałem domu tego […]


Ewangelia Łukasza 19,9

Więcej…