Free Themes Joomla by Hostgator

Kartka z kalendarza Dobry Zasiew

Utworzono: piątek, 20 styczeń 2017

27
listopada

Po tym wszystkim, gdy Jozjasz już odnowił świątynię, wyruszył Necho, król egipski, aby walczyć pod Karkemisz nad Eufratem. Jozjasz wyprawił się, aby się z nim potykać. Wtedy tamten wysłał do niego posłów z takim poselstwem: Co jest między nami, królu judzki? Nie przeciwko tobie dziś wyruszyłem, lecz przeciwko domowi, z którym jestem w stanie wojny. Bóg zaś kazał mi, ażebym się śpieszył. Nie sprzeciwiaj się Bogu, który jest ze mną, aby cię nie zgubił. Lecz Jozjasz nie zaniechał go, owszem szykował się, aby się z nim rozprawić, nie słuchając słów Necha, które jednak pochodziły z ust Bożych, i ruszył do bitwy na równinie Megiddo.

Kto się wtrąca do cudzego sporu, ten jak gdyby łapał biegnącego psa za uszy.


2 Księga Kronik 35,20-22; Przypowieści Salomona 26,17


Lata panowania: 640 – 609 r. p.n.e.

Jest to dla nas powodem do smutku, gdy przyglądamy się temu, jak Jozjasz musiał umrzeć w młodym wieku, osiągając zaledwie 39 lat. Ten bogobojny król, któremu Bóg obiecał, że nie wykona swego sądu za lat jego życia, wmieszał się w spór, który w ogóle nie powinien był go obchodzić, ginąc sam w wyniku tego kroku.

Mieszanie się do spraw tego świata, w jego wojny i politykę, nie jest zadaniem chrześcijanina. Służymy bowiem wyższemu Panu i o wiele bardziej jesteśmy posłańcami w miejsce Chrystusa, wykonującymi wzniosłe zadanie niesienia poselstwa: „Pojednajcie się z Bogiem!” (2 List do Koryntian 5,20). Przyjdzie dzień, że ten Pan zajmie należne Mu miejsce króla królów i pana panów. Wtedy podda pod swoje rządy wszystkie rzeczy. Jak długo to nie nastąpi, wszelkie starania, aby doprowadzić ten świat do porządku, są po prostu daremnym trudem, więcej nawet, trudem, który jest niebezpieczny i brzemienny w skutki.

Słowa pogańskiego króla egipskiego Necho, przez które Jozjasz otrzymał poważną przestrogę, by się w tę sprawę nie mieszać, „pochodziły z ust Bożych”. Bóg nie jest ograniczony co do środków, których używa, aby przekazać pochodzące od Niego poselstwo. Tak jak niegdyś użył oślicy Bileama (4 Mojż. 22,28), tak tu mógł posłużyć się królem egipskim. Niemniej zawstydza nas to, że musi sięgać aż po takie środki, aby do nas przemówić. Przecież posiadamy Pismo Święte oraz Ducha Bożego, aby nas prowadziły.

Josjasz przebrał się i wyruszył do walki. Jego przedwczesna śmierć, podobnie jak 300 lat wcześniej w przypadku króla Achaba, została spowodowana strzałą łucznika. Jakże smutny koniec tego dotąd tak bogobojnego króla!

Kalendarium

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Kalendarz Dobry Zasiew

17
maja

Prawdziwa to mowa i w całej pełni przyjęcia godna, że Chrystus Jezus przyszedł na świat, aby zbawić grzeszników, z których ja jestem pierwszy.


1 List do Tymoteusza 1,15

Więcej…