Kartka z kalendarza Dobry Zasiew

Utworzono: piątek, 20 styczeń 2017

30
listopada

Nie bój się, gdy się ktoś bogaci, gdy rośnie chwała domu jego, bo gdy umrze, nic z sobą nie weźmie i nie pójdzie za nim chwała jego. Choćby za życia swego mienił się szczęśliwym; choćby się chwalił, że mu się dobrze wiedzie (…).


Psalm 49,17-19


Pewien bogaty, pewny siebie książę przemierzał niezamieszkaną okolicę na swoim koniu. Podczas przejażdżki natknął się na starego pustelnika, który miał w ręku ludzką czaszkę i przyglądał się jej bacznie. „Cóż za osobliwy widok!” – pomyślał książę. Podszedł do tego mężczyzny i zapytał z kpiną w głosie: „Nad czym tak się głowisz, człowieku?”. Mężczyzna spojrzał na niego z powagą i odpowiedział: „Chciałbym dowiedzieć się, czy jest to czaszka księcia czy żebraka, ale chyba do tego nie dojdę”.

Ta historia przypomina nam, jak marne jest bogactwo, ludzka wielkość i przepych. Już synowie Koracha, którzy napisali powyższy psalm, bardzo trafnie określili krótkotrwałość materialnych bogactw.

Wystarczy zacytować choćby te trzy wersety:

„Nie bój się, gdy się ktoś bogaci,
gdy rośnie chwała domu jego,
bo gdy umrze, nic z sobą nie weźmie
i nie pójdzie za nim chwała jego (…).

Człowiek, który żyje w przepychu,
tego nie pojmie, podobny jest
do bydląt, które giną.

Kalendarium

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Kalendarz Dobry Zasiew

22
stycznia

I rzekł król Sedekiasz do Jeremiasza: Boję się Judejczyków, którzy już przeszli do Chaldejczyków, by mnie nie wydano w ich ręce, oni zaś targnęliby się na mnie. Na to rzekł Jeremiasz: Nie wydadzą. Zechciej usłuchać głosu Pana w tym, co mówię do ciebie, aby ci się dobrze powiodło i twoje życie zostało zachowane!

Udziałem zaś bojaźliwych i niewierzących, i skalanych, i zabójców, i wszeteczników, i czarowników, i bałwochwalców, i wszystkich kłamców będzie jezioro płonące ogniem i siarką. To jest śmierć druga.


Księga Jeremiasza 38,19-20; Objawienie Jana 21,8

Więcej…