Kartka z kalendarza Dobry Zasiew

Poprawiono: piątek, 20 styczeń 2017

23
sierpnia

Głos trąby usłyszał, ale nie przyjął przestrogi, dlatego jego krew spadnie na niego samego, lecz ten, który przestrzega, uratuje swoją duszę.
Księga Ezechiela 33,5


W wyniku bardzo mocnych ulew w Kolumbii rzeka przepływająca przez miasto El Playon w  krótkim czasie tak wezbrała, że mieszkańcy musieli uciekać. Ale już po kilku dniach poziom wody znacząco opadł i mieszkańcy mogli powrócić do swoich domów.

Jednak pewien tubylec miał podejrzenie, że ta nagła cisza może być zapowiedzią grożącego wylewu rzeki, jeszcze potężniejszego niż poprzedni. Zwały wykorzenionych drzew, kamieni i błota utworzyły gdzieś zaporę, która mogła w każdej chwili pod naporem wody ustąpić. A wtedy...? Koniecznie musiał ostrzec innych. Biegł przez miasto i wołał: „Uwaga! Niebezpieczeństwo jeszcze nie minęło: Szukajcie szybko bezpiecznego schronienia.” Wielu usłuchało tej przestrogi i pozostawiając cały dobytek pośpiesznie uciekało na pobliskie wzniesienia. Ale byli również tacy, którzy nie potraktowali tego ostrzeżenia zbyt poważnie albo wręcz odebrali je jako żart. Jednak rzeczywiście wkrótce rozpętała się straszliwa burza i potężne masy wody przetoczyły się przez miasto niszcząc wiele domostw i porywając ludzi.

Dzisiaj sam Bóg ostrzega nas przed nadchodzącym sądem dla tego świata: „Przeto upamiętajcie i nawróćcie się, aby były zgładzone grzechy wasze” (Dz. Ap. 3,19). Wiele znaków wskazuje już teraz na ten zbliżający się czas Bożego gniewu. Wprawdzie Bóg okazuje jeszcze cierpliwość, ale  nie można lekceważyć Jego przestróg. „Pan nie zwleka z dotrzymaniem obietnicy, chociaż niektórzy uważają, że zwleka, lecz okazuje cierpliwość względem was, bo nie chce, aby ktokolwiek zginął, lecz chce, aby wszyscy przyszli do upamiętania” (2. List Piotra 3,9).